نوروفیدبک و بایو فیدبک

نوروفیدبک چیست ؟

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که باز خورد عصبی نیز به آنگفته می شود. این وسیله جزو پیشرفته ترین وسایل پزشکی نوین است که بخش زیادی از این تکنولوژی مدیون تلاشها ی ناسا(سازمان فضایی آمریکا )سالهای اخیر است. در مغز تمام ما انسانها هزاران فرایند و فعالیت خودکار غیر ارادی در حال اتفاقا افتادن است .فرایند های ناهشیار بی شماری که کاملا از حوزه ی اگاهی و اختیار ما به دور هستند. هر لحظه در مغز هر یک از ما امواج مغزی خاص و فرایند های فیولوژیکی بی شماری در جریان است بدون آنکه ما آگاهی و شناختی نسبت به نحوه ی عملکرد آن ها داشته باشیم.

فرایند های فیزیولوزیک نهفته در مغز ما و امواج مغزی موجود در آن دایما و بدون دخالت آگاهانه ی ما بر روی رفتار عملکرد و وضعیت سلامت جسمی و روانی ما تاثیر گذارند. هیچ یک از ما انسان ها در شرایط طبیعی و نرمال نمیتوانیم در مورد نحوه ی عملکرد هر یک از این واکنش ها ی فیزیولوژیک غیر ارادی و امواج مغزی موجود در مغزمان اطلاعات دقیق و روشنی داشته باشیم .به خودتان نگاه کنید !

نوروفیدبک برای مغز انسان مانند یک آینه عمل میکند. ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقایضو اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم. در واقع اینه ما را نسبت به وضعیت ظاهریمان و عیب و نقص های احتمالی موجود در آن آگاه می کند .این آگاهی و شناخت به ما کمک میکند تا در جهت رفع نقص های موجود در وضعیت ظاهری خود اقدام کنیم.

نوروفیدبک دقیقا برای امواج مغزی و عملکرد های فیزیولوژیک مغز ما به عنوان یک آینه پیشرفته عمل میکند. نوروفیدبک واکنش های فیزیولوژیک نهفته در مغز انسان و امواج مغزی که هر لحظه بر وضعیت رفتاری و عملکردی ما اثر گذارند را ثبت میکند .و بعد انچه که در همان لحظه در مغز انسان در حال اتفاق افتادن است را کاملا دقیق روشن و واضح روی صفحه نمایشگربه تصویر میکشد .

نوروفیدبک به انسان کمک میکند تا از وضعیت امواج مغزی خود .از نحوه عملکرد واکنش های زیست شناختی غیر ارادی مغز خود در لحظه اگاهی و شناخت دقیق و فوری کسب کند .این افزایش اگاهی و شناخت به فرد کمک میکند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری های موجود در امواج مغزی خود اقدام کند افزایش اگاهی نسبت به وضعیت امواج مغزی باعث می شود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج داشته باشد.

نوروفیدبک روشی است برای اینکه یادبگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت هایی که در مغز ما به صطور طبیعی و خودکار انجام می شود را کنترل کنیم .در حقیقت با نوروفیدبک می اموزیم به طور ازادی امواج مغزی خود را با استفاده از بازخوردی که از دستگاه دریافت میکنیم تغییر بدهیم. نوروفیدبک ابزاری است برای کنترل تغییر و اصلاح امواج مغزی در جهت رسیدن به کاهش علایم بیماری و افزایش سطح سلامت جسمانی و روانی.

در واقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای بیرون مغزتان می کند . به عنوان مثال در صفحه مانتیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی میبینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی میکنید .دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش میکند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست میخورید .به این ترتیب شما یادمیگیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه میتوانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که ارامش جایگزین اضطراب شود.

موارد کاربرد نوروفیدبک و بیوفیدبک : بیش فعالی / کمبود توجه (ADHD) /اضطراب َAnxiety)) / ناتوانی یادگیری lerning disability)) /اختلالات خواب / دردهای مزمن / سر دردهای میگرنی / سو مصرف مواد / افسردگی / بعضی انواع آسیب و سکته مغزی سندرم درد و خستگی مزمن و افزایش قدرت تمرکز و توانایی های ذهنی در افراد سالم .

سوالات متداول
مطالب علمی و پژوهشی
اخبار و دانستنیها